Přestože naše vydavatelská činnost není rozsáhlá, plníme si v KAVCE sen a zakládáme novou edici dětských knih, která ponese název PRACH A BROKY. Pokud vás knížky pro děti baví stejně jako nás, sledujte náše aktuální ediční záměry pro rok 2019 a 2020.

Proč to všechno děláme.

Pohádky mají ve vývoji malého dítěte nezastupitelné místo. Vnášejí do jeho světa smysl a řád a nabízejí mu polarizované, srozumitelné obrazy dobra a zla a podporují rozvoj citového prožívání, sdělují mu informace o mravních dimenzích lidského života a mají i terapeutickou hodnotu. Bez pohádek si dětství ani nedokážeme představit. Na celém světě, ve všech dobách a ve všech kulturách se vyprávějí dětem příběhy, které se ve skutečnosti vlastně ani nestaly. Vystupují v nich bytosti a tvorové, které zatím žádný přírodovědec nepopsal. Dějí se v nich neuvěřitelné a nadpřirozené věci. Síla představivosti a kouzlo pohádek je stejně velké jako síla gravitace. Naším cílem je povzbudit a rehabilitovat knižní a výtvarnou kulturu a v tomto směru působit na děti, mladé lidi i střední generaci, která často kvůli všudypřítomnému internetu opomíjí skutečnou tvorbu.  Knihy, které čtenářům předkládáme a vytváříme společně s jejich autory, mají nejen vysokou literárních a uměleckou hodnotu ale  i profesionální a kvalitní tiskařské provedení. Důležitým kritériem pro vydání dětské knihy je její výtvarná hodnota.  Dáváme přednost klasickým médiím, jako je tužka, pastelka, akvarel, tuš, koláž nebo garfické techniky před počítačovou ilustrací. Věříme, že  umění, a to i v podobě krásných knih,  včetně knih pro děti by mělo být  přirozenou součástí našich životů. Krásná kniha nejenom kultivuje, ale je i hodnotným zdrojem inspirace a nelze ji nahradit žádnou z nejmodernějších technologií.

2019 - 2020

1.

POHÁDKY DO DLANÍ VEPSANÉ. Lena Banszel Freyová

Kniha je výběrem poetických pohádek Leny Banszel Freyové. Pohádek, či spíše kouzelných příběhů plných přírody, tajemných maličkostí a přirozené moudrosti. Děteme přináší krásu a rozmanitost českého jazyka, vede je k zájmu všímat si detailů světa kolem a rozvijí jejich fantazii. Kniha jistojistě osloví i dospělé čtenáře, kteří milují pohádkové příběhy, a právě ti v ní mohou najít momenty k zamyšlení, inspiraci i životní moudrost. Kniha je určena dětem od pěti let a všem, kteří chtějí věřit pohádkám. Je doprovázena poetickými ilustracemi malířky Miroslavy Jakešové.

2.

HIROKO MOTAI & MARIKA MAIJALA: MILION BILION JOULUPUKKIŮ (překlad z finsko-japonského originálu Miljoona biljoona joulupukkia, ověnčeného cenou za nejkrásnější dětskou knihu v roce 2014)

Proč si dáváme na Vánoce dárky? A jak to, že je všechny děti vždycky dostanou včas? Půvabný příběh o vánočním skřítkovi Joulupukkim, který se nebál požádat o pomoc, když pochopil, že na svoji práci sám se svým sobem nestačí. Moderní autorská pohádka Japonky Hiroko Motai, velké milovnice skřítků muminků, vtipně, jednoduše a s velkou dávkou anarchie vysvětluje, proč toho, kdo na světě naděluje vánoční dárky, nikdy nespatříme. Napínavý a originální příběh okouzlí malé i velké čtenáře a přesvědčí je, že premýšlet o tradicích a číst si o Vánocích je zábavné po celý rok. Veselé a minimalistické ilustrace finské umělkyně Mariky Maijaly připomínají dětské kresby a chytře korespondují se současným duchem Vánoc. Ve Finsku kniha získala ocenění Nejkrásnější kniha roku 2014. Vyšla ve finštině a švédštině. Postupně přibývají i překlady do dalších jazyků.

3.

O LIMPINDĚ. Prof. George Edward Black

Prostonárodní báchorka o tom, jak zlo bylo potrestáno a dokonce samo se v dobro obrátilo.

Dlouho ztracený  a po letech nalezený rukopis uznávaného přírodního vědce, genetika, zoologa a botanika profesora Blacka (1930–2011), který věnoval svým malým neteřím. Svěží a vtipné dílo o statečné mravenčí holčičce Limpindě, která uměla řvát jako sto hladových lvů a která se pustila do boje s velkým klukem a nebezpečným lumpem Pepíkem Hejhulů, který v lese i na louce trápil všechno živé a ničil, vše, co mu přišlo do cesty. Přestože rukopis pohádky je přes 40 let starý, je v dnešní dramatické ekologické době snad ještě více aktuální, než v době svého vzniku. Knihu ilustracemi doprovodila studentka přírodních věd, budoucí zooložka a praneteř pana profesora Blacka, Mau Blacková.

4.

JAK ŠLA ZVÍŘÁTKA NA VANDR. Miroslava Jakešová

půvabné originální leporelo pro nejmenší, které v 70  letech minulého století vytvořila akademická malířka Miroslava Jakešová. Jde o autorský ilustrovaný příběh, na motivy známé pohádky o tom, jak zvířátka putovala světem až došla k chaloupce plné loupežníků. Pohádka je vhodná pro děti od dvou let a pro všechny, kteří mají rádi klasickou ilustraci.