Dílo Luboše Plného

Vítejte u naší nové série Hele, umění! Prostřednictvím videí a obrázků vám představíme několik výtvarných umělců a umělkyň, jejichž dílo máme v Kavce. Jako druhé si prohlédněte dílo Luboše Plného.

Luboš Plný se narodil v České Lípě v roce 1961. Luboš Plný je autodidaktem, jeho tvorba se řadí k proudu art brut a tvoří na poli několika uměleckých technik, přes malbu, kresbu, koláž, grafiku i performance a konceptuální umění. Výtvarná dráha nebyla pro Plného první volbou – vystřídal mnoho zaměstnání, řadu let se například živil jako elektromechanik. Umění jej však velmi přitahovalo, a na Akademii výtvarných umění v Praze nakonec strávil převážnou část 90. let – ovšem ne jako student, ale jako model pro studenty, čímž si vysloužil titul akademický model.

V Plného tvorbě se odráží fascinace, skoro posedlost tělem – jeho životností a smrtelností, a proměnou těla v čase. Skrz inspiraci v psychiatrické a lékařské literatuře mají jeho díla charakter anatomické studie, ke kterým přidává popisky, poznámky a datace. Převážná část jeho děl má deníkový, dokumentační a časosběrný charakter.

Nejvýraznější Plného prací je cyklus Sešívaných fotografií, ke kterým sám autor říká následující:

První série fotografií (prošívání) vznikla takřka náhodou, potřeboval jsem si vyzkoušet své limity, ověřit si, nakolik jsem schopen posunout své hranice výdrže, kde se nachází má hranice bolesti. Spíše šlo o druh osobního iniciačního rituálu, než o umělecký projekt. Tehdy, v roce 2003, na půdě česko-lipského muzea, vzniklo za asistence mých 2 přátel několik analogových fotek, zaznamenávajících proces pro mne tak důležitého zkoumání svých fyzických a mentálních možností. Tento záznam zůstal na celých 13 let v šuplíku, jen jako vzpomínka. V roce 2016 jsem se ale rozhodl k projektu vrátit, jen abych zachytil plynutí mého osobního času, který mi tu je vyměřen – už bez prošívání, ale ve stejných pozicích. Záznam byl proveden na digitál, fotky pak vyvolány bez retuše. Tentokrát v barvě. Poté mi došlo, že bych mohl tento osobní časosběr prolnout. Propojit již starou technologii fotky s novým digitalním médiem. Ovšem také po svém, umělecky - různým způsobem asambláží propojit i bývalého Plného s tím, který tu byl o 13 let později. Zaznamenat tu témata, která se většinově skloňují ve všech mých pracích - anatomii, fyziognomii, a především chátrání lidské schránky.“

Část ze souboru sešívaných fotografií je letos vystavena v American Folk Art Muzeu v New Yorku, spolu s dalšími světovými umělci na výstavě „Photo Brut“, v roce 2019 pak byly fotografie zařazeny do výstavního projektu věnujícího se témuž fenoménu brut photo ve francouzském Arles. V Kavce však můžete nyní vidět soubor prošívaných fotografií z roku 2003 kompletní, stejně jako i další díla Luboše Plného, převážně monotypy. Luboš Plný je tak v současné době jedním z nejexponovanějších českých umělců ve světě, a zcela jistě výraznou osobností českého art brut.

https://www.kavkabook.cz/plny-lubos

Luboš Plný, cyklus Prošívání, 2003

Luboš Plný, Náhrobky, 1991

Luboš Plný, Velký monotyp III., 1992

Luboš Plný, Velký monotyp IV., 1992

Luboš Plný, Velký monotyp II., 1992

Luboš Plný, Velký monotyp I., 1992

Luboš Plný, Velký monotyp VI.

Luboš Plný, Střední monotyp III., 1990