Pojďte, posaďte se u ohně a poslouchejte prarodiče, jak vyprávějí příběhy o tom, „jak to bylo za starých časů“ v malém městečku u jezera severně od Tokia.

Porodní asistentky, obchodníci, doškáři, rybáři, gejši nebo místní kat a další obyvatelé města vyprávějí příběhy jiného světa - světa, který byl stále do značné míry součástí japonské feudální historie. 

Staří, s nimiž během sedmdesátých let hovořil Dr. Junichi Saga, autor knihy, se většinou narodili na konci 90. let 19.století nebo na začátku 20. století; díky vzpomínkám, které jim jejich rodiče předali, se příběh táhne zpět do japonského období Meiji v 60. letech 20. století.

Příběhy jsou řazeny podle témat (lodníci a rybaření, řemesla atd.). Jednotlivá vyprávění zprostředovávají čtenářům velmi živý pocit toho, jaký byl život obyčejných lidí na venkovském Japonsku. Autenticitu příběhům dodavají také akvarely a perokresby vytvořené autorovým otcem Dr. Susumu Sagou.

Mnoho vzpomínek je časem filtrováno a má  záři japonského dřevorytu, dokonce i ty těžké věci - příběhy hluboké chudoby a strádání jsou vyprávěny s jistým  až dokumentárním realismem, ba  dokonce  s hrdostí. A pak, sem tam čtete v knize vzpomínky, které na vás zapúsobí jako rána pěstí.  Fascinující, nepředstavitelné i kruté. Kniha byla v roce 1987 v Japonsku zvolena Knihou roku. V osmdesátých letech se dočkala anglického překladu a s nadšením byla přijata v USA .

Nutno dodat, že vynikající český překlad paní Vlasty Winkelhöferové, neobsahuje všechny sebrané příběhy. Do jisté míry jsou vybrány pro českého čtenáře ty nejzajímavější, nikoli ty nejdrastičtější. Všechny příběhy neobsahuje ani jedno z japonských vydání knihy, ani anglický překlad. Nejuplnější verze byla vytištěna v limitované edici v Japonsku. Jedná se o překrásně provedené bibliofilské vydání s množstvým barevných i čenobilých ilustrací.

Kniha Sláma i hedvábí. Život na japonském maloměstě před sto lety vychází ve stejné edici, ve které v minulých letech vyšly Chvála stínu DžuničiraTanizakiho a Wabi Sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy Leonarda Korena. Knihu přeložila významná česká japanoložka Vlasta Winkelhöferová. Bude v prodeji v běžné distribuční síti i v obchodě KAVKA v Krocínově ulici, a to od konce října 2019.

Nakladatelské údaje:

Název: Sláma i hedvábí. Život na japonském maloměstě před sto lety

Autor: Džuniči Saga

Obrazová příloha: Susumu Saga

Nakladatel: KAVKA knižní a výtvarná kultura s.r.o.

ISBN: 978-80-907645-0-7

Překlad: Vlasta Winkelhöferová

Grafická úprava: Jiří Troskov (Jitro Design)

vazba šitá, měkká, 208 stran, česky

Rozměry: 24,5 x 17 cm

Rok vydání: 2019

Cena: 390,-