V létě bude oslavován umělec Jiří Šalamoun: Kromě výstavy vychází i autorova monografie s názvem Nic k zahození a prodávají se i limitované grafické tisky s motivy Maxipsa Fíka

Jiří Šalamoun patří bezpochyby mezi klíčové osobnosti českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. V souvislosti s nadcházející výstavou v Museu Kampa vydává nakladatelství K–A–V–K–A dosud nejucelenější souhrn jeho díla. Kniha Nic k zahození je obsažnou monografií, představující průřez Šalamounovou tvorbou, která se dotýká grafiky, ilustrace i filmu. Mezi nejznámější příklady Šalamounovy práce patří animované příběhy Maxipsa Fíka, čtenáři si jistě vzpomenou i na ilustrace Cooperova Posledního Mohykána, Saroyanova Tracyho tygra či Tolkienova Hobita.

Jiří Šalamoun se narodil roku 1935 v Praze, kde studoval na AVU obor volné grafiky. V 50. letech rovněž vystudoval ilustraci a typografii na Hochschule für Grafik und Buchkunst v Lipsku. Po sametové revoluci byl dlouholetým profesorem pražské UMPRUM. Dnes má Jiří Šalamoun za sebou nespočet vydaných knížek se svými ilustracemi, velkých i menších grafických listů, plakátů, ilustrací do časopisů, výtvarných návrhů k animovaným filmům a autorským knihám. Jeho tvůrčí historie je všestranně bohatá a ověnčená řadou významných domácích i zahraničních cen. Šalamounovo dílo dodnes fascinuje nejen řemeslnou poctivostí, ale i živým uměleckým vyjádřením, výtvarnou zkratkou, humorem a nadsázkou.

Když autoři monografické knihy Nic k zahození začali bádat v Šalamounově archivu, ohromilo je množství děl, ze kterých doslova nešlo nic „zahodit”. Jejich bádání pak inspirovalo Museum Kampa k představení části Šalamounovy tvorby ve své galerii. Uvedení výstavy „Kdo neviděl, neuvěří! To mi věřte!“ nakonec koresponduje s vydáním monografie. Publikace bude představena při slavnostním zahájení výstavy 16. července 2021 v 19 hodin v Museu Kampa. 

Monografie přináší dosud nejširší průřez tvorbou Jiřího Šalamouna s přihlédnutím k vzájemným inspiracím a impulsům mezi ilustrací, grafikou a filmem. Bohatství obrazového materiálu, řazeného chronologicky do jednotlivých tematických kapitol, dokládá autorovu všestrannost i jeho fenomenální výtvarné nadání. Knihu lze chápat také jako jakýsi čtenářský deník druhé poloviny 20. století, kdy knižní kultura v Čechách dosahovala vynikající úrovně, a navzdory tehdejšímu režimu vycházela řada kvalitní domácí i zahraniční literatury s jedinečným výtvarným doprovodem. Nic k zahození není tedy „jen“ svědectvím o jednom naplněném tvůrčím životě, ale (doufejme) též inspirací k četbě knih dříve vydaných a možná občas i trochu zapomenutých.

U příležitosti vydání knihy se vytiskly dvě limitované série uměleckých sítotisků s Maxipsem Fíkem - Maxipes Fík mezi modrými psy a Maxipes Fík v červeném autě. Prvních 50 výtisků monografií bude signováno a podepsáno Jiřím Šalamounem.

Kontakt:
Marie Kordovská
732 620 769
marie@kavkabook.cz

Obrazovou přílohu si můžete stáhnout zde.

V případě zájmu rádi zodpovíme vaše dotazy, případně zprostředkujeme kontakt na autory monografie a další osobnosti.

Základní informace:
Název knihy: Jiří Šalamoun / Nic k zahození
Texty: Terezie Zemánková, Jan Rous, František Štorm, Karel Haloun, Jiří Kubíček, Luboš Drtina, Jiří Slíva, Pavel Kořínek, Tomáš Prokůpek, Vladimír Just, Jiří Šalamoun
Editorky: Karolína Truhlářová, Magdalena Wells
Nakladatel: K-A-V-K-A knižní a výtvarná kultura s.r.o.
ISBN 978-80-907645-5-2 
Grafická úprava: Pavel Hájek
Rozsah: 432 stran
Rozměr: 240 x 284,2 mm
Vazba: V7
Základní cena knihy: 1 490 Kč
Kniha vychází s podporou Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury

Novinářská prohlídka výstavy a představení publikace v Museu Kampa: 16. července v 11 hodin

Slavnostní zahájení výstavy a představení publikace v Museu Kampa: 16. července v 19 hodin

Limitovaná série uměleckých sítotisků:
Maxipes Fík mezi modrými psy - náklad 86 ks (věk Jiřího Šalamouna), cena 10 000 Kč
Maxipes Fík v červeném autě - náklad 200 ks, cena 9 000 Kč