V nakladatelství Kavka, knižní a výtvarná kultura, vychází kniha Iogi – soubor komiksů, které pod vedením kreslíře a pedagoga Václava Šlajcha vytvořili studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Komiksy vznikly podle scénářů česko-francouzského básníka Jeana-Gasparda Páleníčka, žijícího mezi Prahou, Tokiem a Paříží. Bezmála stoosmdesátistránková publikace obsahuje jedenáct příběhů a je opatřena doslovem Pavla Kořínka, historika komiksu a badatele při Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Grafická podoba je dílem grafiků Rostislava Vaňka, Kristiny Fišerové a Michala Kopeckého.

Kniha vyšla v roce 2021 v japonštině, dnes vychází její česká mutace. Již krátce po svém vydání v Japonsku získala kniha bronzové ocenění v 15. ročníku ceny Japan International Manga Award za nejlepší komiks roku 2021. Je to poprvé, co cena byla udělena dílu z České republiky.

Počátky projektu Iogi sahají do roku 2018, kdy v návaznosti na svůj pracovní pobyt v Tokiu v rámci meziuniverzitní spolupráce plzeňské fakulty a japonské Musashino Art University požádal komiksový kreslíř Václav Šlajch básníka Jeana-Gasparda Páleníčka o sepsání scénářů, které by zachycovaly výjevy každodenního Japonska, pokud možno co nejdál od běžných ustálených představ o zemi vycházejícího slunce, jakými jsou například gejši, roboti, otaku či automaty na kalhotky. Na jejich základě Šlajchovi studenti v rámci své ateliérové práce vytvořili sérii komiksových příběhů. Účelem bylo nejen, aby studenti prokázali zručnost z hlediska výtvarného, vypravěčského a designového, ale i získali zkušenost mezinárodní spolupráce. Díky originální pedagogické koncepci byli také nuceni v rámci příprav projektu opustit předsudky o vzdálené zemi, (za pomoci jejich pedagoga a Páleníčka) nastudovat zeměpisné, historické a společenské parametry jim neznámých zachycovaných míst, jazykovým a kulturním bariérám navzdory, a důkladně tak procvičit svou citlivost, imaginaci i pozorovací schopnosti, které jsou základem každé tvůrčí činnosti, k docílení co největší míry pravdivosti. Tento aspekt otevřenosti odlišným kulturám byl ještě posílen tím, že se na projektu s francouzsko-českým básníkem podíleli studenti z České republiky, Slovenska, Ruska i ukrajinského původu.

Komiksů vzniklo na třicet, kniha Iogi zachycuje ty nejlepší z nich. Liší se navzájem výtvarným stylem a společně se vymykají západním stereotypům o Japonsku. Popisují běžný život obyčejných lidí, převážně v typické japonské rezidenční čtvrti Suginami, kolem vlakové stanice Iogi, na okraji Tokia – jejich touhy, každodenní starosti, způsob, jakým vnímají univerzální malé radost: japonský salaryman se rozhodne se vším praštit a odjet na vzdálený ostrov pěstovat sůl, rocker hraje po nocích s kapelou v místních klubech a přes den dělá popeláře, autor mangy oceněný v Angoulême si přivydělává prací v domově důchodců, aby si mohl zachovat autorskou integritu, otec o víkendu jde svátečně s postiženým synem do sousedního plaveckého bazénu…

Komiksové příběhy Iogi byly během roku 2021 představeny na několika výstavách v Tokiu a Susaki, v roce 2023 výstava putuje na domovskou půdu galerie Sutnarky / Západočeské Univerzity v Plzni. 

Reportáž o komiksu Iogi z večera uvedení knihy si můžete pustit na událostech v kultuře (od 7. minuty): https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/222411000121211/