Josef Bolf (1971 Praha) je český malíř a kreslíř. 
Vyrůstal v Praze na Jižním městě. Jeho mladší bratr Štěpán patří k zakladatelům produkčního kolektivu A. M. 180, který se vedle provozu galerie zaměřil na pořádání hudebních akcí včetně festivalu Creepee Teepee v Kutné Hoře. Josef Bolf v letech 1990–1998 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze.

V rozmezí let 1996–2002 byl spolu s Tomášem Vaňkem, Janem Šerých a Jánem Mančuškou členem umělecké skupiny BJ (Bezhlavý jezdec). V roce 2005 byl nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého a v roce 2011 získal symbolické ocenění Umělec roku 2010. Je autorem několika komiksů a krátkých loutkových filmů.

Bolfova tvorba je figurativní. Typickými hrdiny jeho obrazů se staly postavy mladých chlapců a dívek, osamocené a často trpící, někdy napůl zvířata. Jeho sdělení jsou emocionálně silně zabarvená: melancholická, bolestná a sentimentální. Náměty často čerpá z dětství stráveném na sídlišti Jižní město v Praze. K významným inspiracím patří také komiks a sci-fi. Josefína Frýbová k tomu píše: „I když je na Bolfově tvorbě patrný vliv hororových a sci-fi filmů a literatury (...) fiktivní náměty bývají zasazeny do prostředí našeho běžného života a architektury, ve které nebo kolem které se denně pohybujeme, a doplněny předměty, jež nás obklopují.“ Například kurátorka Edith Jeřábková však upozorňuje i na vlivy klasického evropského malířství. Bolf nejčastěji užívá technik kresby a olejomalby. V některých obrazech využil americkou retuš. Typický je pro něj postup, při kterém motiv vyškrabává do tuše nanesené na voskový podklad. 

Mimo skupinu individuálně vystavuje do konce 90. let 20. století. Z velké řady jeho samostatných prezentací jmenujme Všichni podléháme… v Domě Pánů z Kunštátu při Domě umění města Brna v roce 2008, Ty to nejsi v Galerii hlavního města Prahy o rok později, Don´t Look Now v berlínské pobočce Galerie Jiří Švestka v roce 2011, Soft and Heavy v budapešťské Trafó Gallery v roce 2015 nebo dílčí retrospektivu Tušení stínu v Národní galerii Praha v roce 2019. V minulosti byl zastupován pražskou hunt kastner artworks.