Zdeněk Burian (1905-1981) byl český malíř, ilustrátor a kreslíř.

Zastoupení ve sbírkách: Jeho dílo je součástí sbírek GAVU Cheb, Moravského zemského Muzea v Brně, Muzea Zdeňka Buriana ve Štramberku, Náprstkova muzea v Praze a Památníku národního písemnictví.

Výběr výstav: Vystavoval od roku 1952 zejména v Čechách a bylo mu věnováno několik velkých retrospektivních výstav, například v roce 2005 v Jízdárně Pražského hradu. V roce 1961 byl zastoupen na výstavě nejkrásnější kniha roku 1960 v galerii Všup, v roce 1965 na Inernationale Buchkunst-Ausstellung v Messehaus v Lipsku a v roce 1976 na 7. bienále užité grafiky v Brně. Jeho dílo je vystavováno pravidelně ve spojitosti s tím nejlepším z českého ilustrátorstvíZdeněk Michael František Burian byl český malíř a ilustrátor dobrodružných knih. Proslul zejména svými paleontologickými rekonstrukcemi společně s profesorem Josefem Augustou. Jeho výtvarného talentu si všimli již na základní škole, ve 14 letech byl (na doporučení ilustrátora Jana Gotha a Maxe Švabinského) přijat na Akademii výtvarných umění, přímo do druhého ročníku. Na škole vydržel ale pouze necelé 2 roky a už v šestnácti se začal živit jako ilustrátor. Ilustroval především dobrodružnou literaturu. První knihou, k níž takto přispěl, bylo Dobrodružství Davida Balfoura od Roberta Lousie Stevensona.

Mezinárodního uznání se mu ale dostalo za rekonstrukce vymřelých zvířat a rostlin, kterým se věnoval ve spolupráci s předními odborníky, mezi nimiž byli paleontolog Josef Augusta, antropolog Vojtěch Fetter a další. Přesto byl značně opomíjen, protože režimu se (mimo jiné), nelíbila ani jeho orientace na západní literaturu, ani jeho aktivní působení v trampingu, ani velké sympatie ke hnutí woodcraft.