David Cajthaml (1959) je český výtvarný umělec, scénograf, kostýmní návrhář, architekt a hudebník.

Zastoupení ve sbírkách: Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze, Národního památníku písemnictví a od roku 1995 také ve sbírkách Ministerstva zahraničí ČR.

Výběr výstav: Vystavuje od roku 1987. V roce 1990 představil svoje kresby a obrazy v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a v roce 1991 měl samostatnou výstavu v Schloss Almoshof v Norimberku a společnou v rámci výstavy Young Czechoslovakian Artists v Ramat Gan Museum v Tel-Avivu. Postupně pak vystavoval také v Holandsku (1997 - Gallery  Artra, Niew Vennep), Anglii (2005 - Beldam Gallery, Brunel University, Londýn), nebo v Itálii (2012 - Grafika, galerie Werkbank Lana, Lana, Jižní Tyrolsko). David Cajthaml vystudoval architekturu a scénografii u profesora Josefa Svobody na VŠUP.  Je malířem, grafikem, spisovatelem, básníkem, výtvarným deníkářem. Věnuje se scénografii, kostymním návrhům i drobným zásahům do veřejného prostoru. Od mládí působí aktivně také jako muzikant (Energie G, 1979-1982) - aktuálně hraje v kapele DekadentFabrik, kterou založil spolu s Otto M. Urbanem v roce 2009. 

Ve své volné tvorbě používá celou řadu technik. V Kavce představujeme převážně jeho tvorbu na papíře, jako je kresba, suchá jehla, linoryt, či autorská kniha. Davida Cajthammla můžeme řadit do okruhu autorů Art Brut. Specielně jeho kresby jsou tvořeny téměř automaticky. Tužka zachycuje a zobrazuje děj, který je buď momentální vizí nebo vnitřním opakujícím se tématem (cyklus Psychiatři). Vytváří také tzv. automatické obrazy, vznikající kladením jednoduchého tvaru vedle sebe - určená je pouze barevnost a také to, že se tvary vzájemně dotýkají, čímž vznikají náhodná seskupení - otisky běhu času. "Intimní Geografie", jak píše sám autor. Známé jsou také jeho scénografické prostory neboli plastické obrazy. Scény se odehrávají ve skutečné fyzické hloubce v několika vrstvách. 

 


David Cajthaml v Kavce: prodejní výstava

David Cajthaml v Kavce: prodejní výstava

David Cajthaml – autor něžných, komických, hororových i ironických kreseb, grafik a bibliofilií. V sobotu 3. prosince máte jedinečnou šanci se s ním u nás v Kavce setkat, pohovořit a vybrat si mezi jeho menšími díly zajímavé vánoční dárky. Autor bude prodávat zejména menší práce, kresby, grafiky a menší obrazy, a ceny se budou pohybovat od 650 Kč. Událost k akci můžete sledovat i na facebooku: https://www.facebook.com/events/5151221821644506