Kateřina Černá je výtvarnice, pedagožka a autorka mnoha autorských knížek, ve kterých propojuje psaný text se svéráznou výtvarnou formou. Narodila se 17. 2. 1937 v Praze, kde také celý život působí.

Sama autorka o sobě říká následující:
"Akademická malířka, členka Hollaru a pražského Pařížského klubu, zakladatelka soukromého rukodělného vydavatelství Grafoman, absolvovala AVU roku 1963 u prof. K. Součka, kde malovala poměrně zdařilé portréty a zátiší klasickou olejovou technikou na plátno. Později se věnovala a dodnes věnuje kolážím a též grafice (lept, lino). Již v roce 1962 vznikla její první autorská knížka a od té doby si kromě vážné tvorby čmárá, leptá, píše a ryje knížky, knihy a sešity už více než 50 let. Jsou to většinou knížky rukopisné v jednom exempláři, popřípadě vydané vlastním nákladem jako příležitostné tisky. Od své první výstavy v roce 1962 měla přibližně 33 samostatných výstav. Za zmínku stojí zejména výstava ve Špálovce (1991) a výstava Ve Smečkách (2010), kdy vyšla i její monografie."

Dílo Kateřiny Černé je zastoupené ve sbírkách Národní galerie v Praze, Okresní galerie v  Liberci, nebo také v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Vystavuje od šedesátých let a má tak za sebou již více než osm desítek výstav po celé České republice i v Evropě. V květnu roku 2017 představila své malby, koláže, grafiky a autorské rukopisy v knihkupectví KAVKA.

V roce 2016 objevila rukopisy paní Černé grafička Anna Pleštilová, absolventka UMPRUM a majitelka nakladatelství Bylo nebylo. To se věnuje vydávání poezie, autorských knih, knížek pro děti i beletrie pro dospělé, které vznikají pod rukama několika autorů, jsou pečlivě upravené a nezřídka ručně vázané. Umělecky laděné rukopisy Kateřiny Černé přesně odpovídají poetickému zaměření nakladatelství, a tak je Anna Pleštilová začala v malém nákladu vydávat.