Nikola Čulík (*1983) vystudoval pražskou AVU – prošel ateliérem kresby Jitky Svobodové, grafiky Vladimíra Kokolii a konceptuální tvorby Miloše Šejna. Přestože se věnoval i malbě, jeho hlavním médiem je kresba tužkou. Jeho kresby sahají od čiré abstrakce k velmi konkrétním motivům, které jsou však vždy surreálné. Nejde o záznamy konkrétních situací, jako spíše snů a vnitřních představ, do kterých často vstupuje i text.

Věnuje se také knižní ilustraci – svými kresbami doplnil například příběh Ježíš na Šumavě, vydaný nakladatelstvím Malvern, nebo Osiřelý západ Martina McDonagha.  

Radek Wohlmuth o něm v roce 2012 do Art+Antiques mimo jiné napsal:

„Jednou z věcí, která k jeho pracím neodmyslitelně patří, je i letitý papír s razítkem ÚTIA ČSAV (Ústav teorie informace a automatizace), který Nikola dostal od dědečka-vědce. Na něj kreslí už od roku 2004 a děsí se doby, až mu dojde, což při jeho tempu může být zhruba za dva roky. Odhadem má k dispozici ještě asi šest set áčtyřkových archů. Jednu „chybu“ oblíbený papír, který se stal i spolehlivým identifikačním znakem, ale přece jen má. Právě jeho intimní formát, který celkem často vede diváky i recenzenty k označování jeho prací zdrobnělinami, je příčinou Čulíkova „napoleonského komplexu“. Popravdě řečeno, zbytečnou. Nikolovy kresby nejsou a ani nemůžou být malé, vždyť se do nich vejde celý svět. A nejen ten jeho.“

Výběr výstav

Samostatné: 2005 Výstava obrazů, kreseb a ilustrací (Kavárna Kolíbka, Praha) / 2005 Kytice (Dendrit kafé, Praha) / 2009 Intimní požár (Dům U Zlatého prstenu, GHMP, Praha) / 2011 Nevědomá kořist (GVU, Náchod) / 2013 Život a dílo (Staroměstská radnice, GHMP, Praha) / 2013 Týdny pro duševní zdraví (Klub 29, Pardubice) / 2016 Legenda Nikola Čulík (Galerie Havelka, Praha) / 2021 Perly sviním (Nau Gallery, Praha) / 2022 Sen o válce (Galerie Caesar, Olomouc)

Kolektivní: 2005 Pohled z druhé strany (Galerie U kostela, Bílina) / 2011 Idol (Galerie AVU, Praha) / 2012 Kolektivní tělo (Galerie Entrance, Praha) / 2014 Nulla dies sine linea (Galerie Emila Filly, Ústí nad Labem)

více na: https://www.nikolaculik.cz/