Dílo Petra Nikla je zastoupeno v mnoha  soukromých i státních  sbírkách ( Galerie hlavního města Prahy, Národní Galerie v Praze, Muzeum umění Olomouc, Státní galerie Zlín a další

Výběr výstav
2016 - Pijavice, Galerie Václava Špály, Praha
2014 - Lidé z Manhattanu, Fait Gallery, Brno
2013 - Hra o čas, Galerie hlavního města Prahy
2008 - Ulity, Centre Culturel Joël Le Theule, Sablé-sur-Sarthe, Francie
2006 - Bludný rybář, cyklus fotografií, Kuala Lumpur, Malajsie
2003 - Sad, Galerie 36 - Kyjev, Ukrajina
1998 - Jako motýl, Národní galerie v Praze - Veletržní Palác

Petr Nikl je český malíř, kreslíř, básník, autor prostorových instalací a objektů, performer, hudebník. Narozen 1960 ve Zlíně.V letech 1987-1991 byl členem skupiny Tvrdohlaví. Je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1981-1987), kde byl žákem Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka. Jeho tvorba je typická dětskou hravostí. Sahá od malby a grafiky, přes prostorové (mnohdy haptické) instalace až k hudebním a divadelním performacím. Vystavoval například i masky, které se podobaly podivným zvířatům – sám v nich pak vystupoval. Jeho dílo charakterizuje hravost, fantazie, decentní barevnost a také důmysl.

Je autorem celé řady dětských knih, které jsou vystavěné jako zvukomalebné a lingvistické hry: Lingvistické pohádky (2006), Záhádky (2007), Jeleňovití (2008), a další. Jeho publikace jsou často oceňovány takovými cenami, jako je například Magnesia Litera, Zlatá stuha IBBY, Nejkrásnější kniha ČR, Cena Josefa Škvoreckého. Sám je dvojitým držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého (1992, 1995).

Samostatně vystavuje od roku 1987 a jeho dílo bylo doposud představeno na téměř dvoustech výstavách nejen po celé České republice, ale také po celém světe. S jeho tvorbou se tak publikum mohlo setkat například v Itálii, Belgii, Francii, Švédsku, Německu, Ukrajině, Rusku, Japonsku nebo USA.