Název ISBN Sklad
Die Villa Bertramka.The Villa Bertramka.: Facetten der Geschichte einer Mozart-Gedenkstätte in Prag. Facets of the History of a Mozart Memorial in Prague 9788088283515 3
Autor Překladatel Nakladatel Jazyk Počet stran
Milada Jonášová (ed.), Manfred Hermann Schmid (ed.) Peter Stephens Artefactum EN, DE 340
Šířka Výška Váha
24,50 cm 32 cm 2.4kg
850 Kč s DPH
Skladem
ks

Do pěti oddílů členěná publikace s množstvím obrazových příloh pojednává v nebývalém rozsahu o staletém stavebním vývoji Bertramky, který začal pouhou boudou na vinici.
Pražská pěvkyně Josefa Dušková ji 1783 koupila už jako patrovou letní rezidenci s představeným schodištěm, jakož i se stájemi pro hospodářský dobytek. V 19. století v ní na základě zcela ahistorických představ došlo ke zřízení dvou „Mozartových pokojů“. K navýšení stavby došlo po požáru původní šindelové střechy 1872 a další přestavby byly uskutečněny za 2. světové války, když se protektorátní úřady rozhodly proměnit “Bertramhof” v doklad toho, „jak silně byl prostor Čech a Moravy ovládán německým duchem“.

K těmto zásahům objevil potřebnou dokumentaci až v červnu 2018 německý muzikolog prof. M. H. Schmid v pozůstalosti múzického přítele svého otce, architekta Georga Buchnera (1890–1971). Jedná se o dobrou stovku kreseb a stavebních plánů Bertramky z let 1925 a 1941/1942, dochovaných v Muzeu architektury Technické univerzity v Mnichově, Buchner je vytvořil v rámci svého projektu Mozartova a Beethovenova místa v Salcburku, v Praze a Vídni. Spolu s M. Jonášovou z ÚDU AV ČR rozvinul Schmid výzkumný projekt, jehož výstupem se staly – ve spolupráci s Mozartovou obcí v ČR – výstava a jednodenní mezinárodní vědecká konference ve vile Bertramka a všechny tyto aktivity shrnující předkládaná publikace.

Autor Milada Jonášová (ed.), Manfred Hermann Schmid (ed.)
Překladatel Peter Stephens
Nakladatel Artefactum
Jazyk EN, DE
Počet stran 340
Šířka 24,50 cm
Výška 32 cm