Název ISBN Sklad
Havětník 9788075150196 2
Autor Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání Grafická úprava Ilustrace
Jiří Dvořák Baobab CZ 72 2015 Palo Bálik Daniela Olejníková
Šířka Výška Váha
23,50 cm 21,40 cm 0.6kg
350 Kč s DPH
Skladem
ks

Vši, blechy, roztoči, čmelíci, holubi, faraoni, žravé housenky a jiný neřád, hmyz a plísně, cizopasníci a různé další nechutné potvory, které nikdo nemá rád, a přece tu jsou. Všechny mají své příběhy, některé jsou dokonce užitečné, jiné nakonec i obdivuhodné… tak proč se o nich pro děti nikdy nic nepíše?  Díru v informacích pro děti, které jsou spíš na ty encyklopedie, i pro rodiče, které baví číst dětem před spaním, učitele přírodopisu, kteří nechtějí jen psát na tabuli, i čtenáře, kteří neztrácejí zvídavost, se rozhodl opět zcela po svém zaplnit Jiří Dvořák. Z vyprávění o životě potvor a havěti mu pod perem vznikl poetický a zábavný svět plný neuvěřitelných dobrodružství, který pobaví, potěší a leckomu zalátá díru ve vědomostech.  Havětník je pokračováním Dvořákova originálního literárního žánru – encyklopedie příběhem. Kromě barvitých bajek, zkazek a příběhů o napínavém životě havěti a s havětí doplnil své psaní o nejrůznější nenechavé otázky (vědecké i filozofické), a jak je u něj dobrým zvykem i o krátké básně, které na některých místech dosahují téměř dokonalosti haiku: Bílý motýl na šedivém kmeni / V motýlovi les, co už tu není. / V lese ticho potkává se s tichem / A v tom tichu motýl s plným břichem. Havětníkem se může vzdělat a potěšit každý: od malých po velké, od techničtějších povah po nevzdělatelné snílky, všichni v něm najdeme nějaký ten literární útvar pro sebe.  

Ilustrátorkou, a tedy i spoluautorkou se stala jedna z nejtalentovanějších ilustrátorek nastupující generace Daniela Olejníková:  „Ilustrovať Havětník bola čistá radosť. Už v detstve som hypnotizovane pozorovala hmyz a inú háveď a preto som sa veľmi potešila príležitosti stráviť pár mesiacov medzi potvorami a tiež som to pochopila ako správnu chvíľu vrátiť sa k mojej obľúbenej technike linorytu, ktorá bola u mňa už nejakú dobu na vedľajšej kolaji. Text Jiřího Dvořáka je dokonalý materiál na ilustrovanie, nadchol ma už v Rostlinopise, predchodcovi Havětníku. Na kompozíciach som pracovala s výdatnou pomocou grafického dizajnéra Pala Bálika a na záver sme si tak trochu uleteli na farbách, ktoré dodali inak „oldskúlovému“ linorytu iný, súčasný rozmer.“  

JIŘÍ DVOŘÁK: „Každý z nás má doma malou, ale docela početnou zoologickou zahradu. Chová v ní mouchy, pavouky, octomilky... ano, někdy i blechy nebo vši. Jenže v téhle zoo chybějí popisky. Což je škoda, protože každý z těch malých živočichů má svůj příběh. Tak mě napadlo je sepsat – a vyšel mi ilustrovaný průvodce pavilonem havěti. Doufám, že bude bavit děti i jejich rodiče. A že se při čtení nebudou moc drbat. Po havěti se většinou oháníme, vyháníme ji a hubíme – často hlavně proto, že ji neznáme. Ten, kdo by se podíval zblízka, ale zjistí, že havěť může být hezká – jen si (když vám to dovolí) prohlédněte sršeň! A vlastně i docela sympatická, jako škvoři, světlušky... nebo moje oblíbené vosy. A taky možná přijde na to, že ta nejhavěťovatější havěť na Zemi se jmenuje člověk rozumný. I když v téhle knížce nemá samostatnou kapitolu."

Autor Jiří Dvořák
Nakladatel Baobab
Jazyk CZ
Počet stran 72
Rok vydání 2015
Šířka 23,50 cm
Výška 21,40 cm
Grafická úprava Palo Bálik
Ilustrace Daniela Olejníková