Skladem
ks

Komiksová kniha jedenácti příběhů odehrávajících se na tokijském předměstí.
V roce 2023 byla knize udělena cena za nejlepší scénář v cenách Muriel.

Jean-Gaspard Páleníček získal za scénáře k Iogi cenu Mureil udílenou Českou akademií komiksu. 

Jedenáct poetických pohledů na běžný, každodenní život v soudobém Japonsku, daleko od gejš, robotů, otaku, automatů na kalhotky a dalších ustálených představ o zemi vycházejícího slunce. Jedenáct příběhů převážně zasazených v typické rezidenční čtvrti Suginami na západě Tokia, kolem nádražíčka Iogi, na scénáře básníka Jeana-Gasparda Páleníčka. Jedenáct výtvarných stylů kreslířů z České republiky, Slovenska, Ukrajiny a Ruska, pod uměleckým vedením zavedeného komiksového autora Václava Šlajcha.

Japonský salaryman se rozhodne se vším praštit a odjet na vzdálený ostrov pěstovat sůl. Rocker hraje po nocích s kapelou v místních klubech a přes den dělá popeláře. Autor mangy oceněný v Angoulême si přivydělává prací v domově důchodců, aby si mohl zachovat autorskou integritu. Otec o víkendu jde svátečně s postiženým synem do sousedního plaveckého bazénu…
Scénář: Jean-Gaspard Páleníček
Kresba: Ondřej David, Daniela Herodesová, Matej Jurkáček, Adam Kaňovský, Matěj Kolář, Marina Kudinova, Jozef Pavelka, Jakub Lang, Dominika Lizoňová, Petra Ramešová, Petra Šestáková, Václav Šlajch

V roce 2021 byla kniha oceněná v soutěži za nejlepší světový komiks Japan International Manga Award

Vychází nová kniha komiksů z japonského prostředí: Iogi

Vychází nová kniha komiksů z japonského prostředí: Iogi

V nakladatelství Kavka, knižní a výtvarná kultura, vychází kniha Iogi – soubor komiksů, které pod vedením kreslíře a pedagoga Václava Šlajcha vytvořili studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Komiksy vznikly podle scénářů česko-francouzského básníka Jeana-Gasparda Páleníčka, žijícího mezi Prahou, Tokiem a Paříží. Bezmála stoosmdesátistránková publikace obsahuje jedenáct příběhů a je opatřena doslovem Pavla Kořínka, historika komiksu a literárního vědce. Přečtěte si o knize více.


Kniha Iogi získala cenu Muriel!

Kniha Iogi získala cenu Muriel!

V úterý 21. února 2023 proběhlo vyhlášení cen Muriel, pořádané Českou akademií komiksu. Komiksová kniha Iogi byla nominována ve třech kategoriích: za nejlepší komiksovou knihu, Jean-Gaspard Páleníček za nejlepší scénář, a opět Jean-Gaspard Páleníček a Matěj Kolář za nejlepší krátký komiks (Undercurrent). Cenu nakonec proměnil Páleníček právě v kategorii za nejlepsí scénář. Gratulujeme a máme velikou radost, že jsme se na této knize mohli podílet!