Název ISBN Sklad
Jiří Šalamoun: Nic k zahození 9788090764552 17
Autor Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání Grafická úprava
Magdalena Wells, Karolína Truhlářová (eds.) K-A-V-K-A CZ 432 2021 Pavel Hájek
Šířka Výška Váha
24 cm 28,40 cm 2.5kg
K-A-V-K-A
969 Kč s DPH
Původní cena 1 490 Kč, Ušetříte 35% (521 Kč)
Skladem
ks

Monografie Jiřího Šalamouna, klíčového výtvarníka druhé poloviny 20. století, který svými ilustracemi doplnit bezpočet knih a vytvořil celou řadu animovaných filmů. Kniha vychází v roce 2021, a při této příležitosti se zároveň koná umělcova samostatná výstava v Museu Kampa do konce září 2021.

Jiří Šalamoun patří bezpochyby mezi klíčové osobnosti českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Narodil se roku 1935 v Praze, kde studoval na AVU obor volné grafiky. V 50. letech rovněž vystudoval ilustraci a typografii na Hochschule für Grafik und Buchkunst v Lipsku. Po sametové revoluci byl dlouholetým profesorem pražské UMPRUM. Dnes má Jiří Šalamoun za sebou nespočet vydaných knížek se svými ilustracemi, velkých i menších grafických listů, plakátů, ilustrací do časopisů, výtvarných návrhů k animovaným filmům a autorským knihám. Jeho tvůrčí historie je všestranně bohatá a ověnčená řadou významných domácích i zahraničních cen. Jeho dílo dodnes fascinuje nejen řemeslnou poctivostí, ale i živým uměleckým vyjádřením, výtvarnou zkratkou, humorem a nadsázkou. Monografická kniha Nic k zahození přináší dosud nejširší průřez tvorbou Jiřího Šalamouna s přihlédnutím k vzájemným inspiracím a impulsům mezi ilustrací, grafikou a filmem. Bohatství obrazového materiálu, řazeného chronologicky do jednotlivých tematických kapitol, dokládá autorovu všestrannost i jeho fenomenální výtvarné nadání. Knihu lze chápat také jako jakýsi čtenářský deník druhé poloviny 20. století, kdy knižní kultura v Čechách dosahovala vynikající úrovně, a navzdory tehdejšímu režimu vycházela řada kvalitní domácí i zahraniční literatury s jedinečným výtvarným doprovodem. Nic k zahození není tedy „jen“ svědectvím o jednom naplněném tvůrčím životě, ale (doufejme) též inspirací k četbě knih dříve vydaných a možná občas i trochu zapomenutých.

Autor Magdalena Wells, Karolína Truhlářová (eds.)
Nakladatel K-A-V-K-A
Jazyk CZ
Počet stran 432
Rok vydání 2021
Šířka 24 cm
Výška 28,40 cm
Grafická úprava Pavel Hájek
V červenci vychází monografie Jiřího Šalamouna: Nic k zahození

V červenci vychází monografie Jiřího Šalamouna: Nic k zahození

Jiří Šalamoun patří bezpochyby mezi klíčové osobnosti českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. V souvislosti s nadcházející výstavou v Museu Kampa vydává nakladatelství K–A–V–K–A dosud nejucelenější souhrn jeho díla. Kniha Nic k zahození je obsažnou monografií, představující průřez Šalamounovou tvorbou, která se dotýká grafiky, ilustrace i filmu. Mezi nejznámější příklady Šalamounovy práce patří animované příběhy Maxipsa Fíka, čtenáři si jistě vzpomenou i na ilustrace Cooperova Posledního Mohykána, Saroyanova Tracyho tygra či Tolkienova Hobita.