Název ISBN Sklad
Město jako přízrak: Pražské inspirace Jaroslava Foglara 9788087828632 1
Autor Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání
Pavla Státníková, Petr Kotek Muzeum hlavního města Prahy CZ 264 2022
Šířka Výška Váha
22,30 cm 22,30 cm 1.1kg
460 Kč s DPH
Skladem
ks

„Fenomén Foglar“ provází již několik generací čtenářů a foglarovky a jejich hrdinové se staly pro mnohé z nich přímo kultovní záležitostí. Muzeum hlavního města Prahy připomíná autora i jeho dílo právě probíhající výstavou, která akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem MĚSTA, v jehož ulicích se odehrávají chlapecké příhody a příběhy. S výjimkou krátkých epizod v útlém dětství žil a pracoval Jaroslav Foglar v Praze, dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kde pracoval či se setkával s členy oddílu, a tu poté transformoval do tajuplných měst svých románů. Výstava i kniha předkládá městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby v souvislosti a v kontextu s tehdejším prostředím Prahy.
Foglar povýšil zdánlivě všední městské kulisy v mystikou a tajemstvími prostoupený labyrint, propojující mnoho časových vrstev, žijící svým vlastním životem, fascinující a lákající k průnikům a zkoumání. Takový obraz Města se před čtenářem otevírá v mnoha autorových románech, nejvýrazněji ale v nejslavnější stínadelské trilogii, která motivovala k pátrání po výchozích motivech a lokacích knihy již celé generace čtenářů.
Naše publikace reflektuje výstavu ve svém obsahu i členění. Temnou, scénograficky a iluzivně řešenou historickou část, instalovanou v sklepních prostorách domu U Zlatého prstenu, i tu světlou, představenou v nadzemní části, kde vznikla galerie obrazů s pražskými motivy, připomínající neopakovatelnou atmosféru Prahy první poloviny 20. století.

Autor Pavla Státníková, Petr Kotek
Nakladatel Muzeum hlavního města Prahy
Jazyk CZ
Počet stran 264
Rok vydání 2022
Šířka 22,30 cm
Výška 22,30 cm