Název ISBN Sklad
Miloš Jiránek: Zápas o moderní malbu, 1875–1911 9788087395028 2
Autor Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání
Tomáš Winter Arbor vitae CZ, EN 191 2012
Šířka Výška Váha
19 cm 22 cm 0.7kg
690 Kč s DPH
Skladem
ks

Monografie malíře, literáta, kritika, redaktora a organizátora výtvarného života Miloše Jiránka má dvě základní východiska. První spočívá v dlouhodobější badatelské práci, zahrnující studium všech dostupných umělcových děl v státních a soukromých sbírkách a detailní průzkum velkého množství sekundárních a primárních textových pramenů, uložených v archivech....

Monografie malíře, literáta, kritika, redaktora a organizátora výtvarného života Miloše Jiránka má dvě základní východiska. První spočívá v dlouhodobější badatelské práci, zahrnující studium všech dostupných umělcových děl v státních a soukromých sbírkách a detailní průzkum velkého množství sekundárních a primárních textových pramenů, uložených v archivech. Tento přístup dovoluje spolu s uplatněním současných interpretačních metod zhodnotit Jiránkovu tvorbu i význam umělcových dalších aktivit v širším kontextu. Text přibližuje Jiránkův „zápas“ o moderní malbu, který byl veden s nesmírnou vážností a nasazením, přičemž poukazuje na některé skryté prvky modernismu prvního desetiletí 20. století.


Druhé východisko publikace souvisí s úvahami autora, jak by měla v současnosti vypadat monografie umělce, aby byla snadno a opakovaně použitelná jako zdroj informací, které jasně člení. Z toho důvodu (a současně ve shodě s logikou Jiránkova usilování) je na úvod knihy zařazena studie, která postihuje Jiránkův celkový význam na širším pozadí vývoje modernismu. Po ní jsou zařazeny vzájemně prolínající se biografické a interpretační texty, věnující se specifickým aspektům Jiránkova života a díla. Závěr knihy obsahuje soupis výstav, bibliografii, jmenný rejstřík a anglické resumé.

Autor Tomáš Winter
Nakladatel Arbor vitae
Jazyk CZ, EN
Počet stran 191
Rok vydání 2012
Šířka 19 cm
Výška 22 cm