hvězda 1 hvězda 2 hvězda 3 hvězda 4 hvězda 5 (3)Počet hvězdiček je 5 z 5
Název ISBN Sklad
Mingei - Lidové umění a řemeslo v Japonsku 9788090857520 1
Autor Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání
Vlasta Winkelhöferová K-A-V-K-A CZ 416 2022
Šířka Výška Váha
20,50 cm 27 cm 1.7kg
K-A-V-K-A
1 160 Kč s DPH
Původní cena 1 290 Kč, Ušetříte 10% (130 Kč)
Skladem
ks

Lidové umění Japonska je specifické svým důrazem na funkčnost a obyčejnost. Neoplývá složitými vzory a sytými barvami, jaké jsme zvyklí si v této souvislosti představovat; krása lidového řemesla v Japonsku spočívá v přirozenosti, prostotě a poctivosti. Japonsko bylo po staletí uzavřené cizím vlivům a tato izolace spolu s pozoruhodným estetickým cítěním a existencí celé řady speciálních řemeslných technik přispěla ke zrodu osobité kultury.

K Mingei vychází i sady pohledů ze starého Japonska.

Kniha seznamuje s výrobky charakteristickými pro jednotlivé kraje souostroví, věnuje se jednotlivým typům uměleckých předmětů z keramiky, textilu, dřeva, bambusu, slámy a rákosu, ručního papíru, výrobkům z laku a lidové architektuře. V neposlední řadě se zabývá i vlivem umění mingei na život v moderním Japonsku.

Vlasta Winkelhöferová (1932–2022) byla jednou z nejvýznamnějších českých japanoložek. Kromě překladů se věnovala i dějinám japonské literatury, kultury a folkloru. Podobně jako její další knihy je i kniha Mingei – Lidové umění a řemeslo v Japonsku reakcí na několik dlouhodobých pobytů, které měla příležitost v Japonsku uskutečnit. Poprvé do této země cestovala na sklonku padesátých let, v době, kdy staré zvyky, tradice a řemesla byly ještě živou součástí japonského každodenního života. Na vlastní oči poznala atmosféru prostředí, v němž lidové výrobky vznikaly, viděla lidové řemeslníky při práci v jejich dílnách, hovořila s nimi a jejich výrobky kupovala. Velká část sbírky, kterou takto vytvořila, se později stala součástí asijské sbírky Náprstkova muzea v Praze. 

Kniha vychází v koedici s Národním muzeem.

Vydání knihy podpoříly Ministerstvo kultury České republiky a Státní fond kultury České republiky.

Náhled prvních 50 stran knihy si můžete prohlédnout zde.

 

Autor Vlasta Winkelhöferová
Nakladatel K-A-V-K-A
Jazyk CZ
Počet stran 416
Rok vydání 2022
Šířka 20,50 cm
Výška 27 cm