Název ISBN Sklad
Od formy k místu + o tektonice: Úvod do studia architektury 9788087545614 5
Autor Překladatel Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání
Pierre von Meiss Michaela Brožová, Zuzana Krýzlová, Alena Všetečková Archa CZ 400 2018
Váha
0kg
649 Kč s DPH
Skladem
ks

Kniha Od formy k místu patří k základním textům určeným studentům architektury i všem, kteří se architekturou hlouběji zabývají. Především se snaží proniknout k relativně stálým a neměnným architektonickým principům přetrvávajícím v proměnách času. Kniha není ani slovníkem, ani encyklopedií; snaží se vyplnit určitou mezeru. Nabízí čtenáři úvod do navrhování a architektonické kritiky z pohledu dnešní doby.

Modernismus otevřel cestu k velkému pluralismu forem. Ale i když je architektura kulturním fenoménem, není produktem podléhajícím módě. Její principy jsou trvalé a základy méně porušitelné, než by se mohlo zdát studentu-začátečníkovi, který by je chtěl zpochybnit. Aby se mu to podařilo, musí nejdříve obsáhnout podstatu: poznat konstanty na poli architektury a ocenit jistoty jejich působení prověřené časem. A právě jako pomoc při tomto hledání byla tato kniha zamýšlena. Cílem, 

První část zkoumá prostředky architektonické kompozice a dále vztahy mezi prostorem, světlem a místem. Čtyři nebo pět tisíc let historie dokazují stálou platnost několika základních principů podstatných pro obor, který ve třech rozměrech organizuje životní prostor člověka.

Ve druhé části autor nabízí několik klíčů k řízení vztahu mezi formou, materiálem a konstrukcí a připomíná, že samotný důvod stavět nebyl nikdy sám o sobě postačující pro vznik formy domu nebo města.

Kniha není ani slovníkem, ani encyklopedií; snaží se vyplnit určitou mezeru. Nabízí čtenáři úvod do navrhování a architektonické kritiky z pohledu dnešní doby. První vydání knihy, oceněné kritikou a v mnoha školách doporučené jako referenční text, bylo přeloženo do angličtiny, italštiny, němčiny, korejštiny a čínštiny. 

První české vydání, které je překladem 3. francouzského vydání z roku 2014, nabízí revidovaný a přepracovaný obsah s třemi přidanými kapitolami věnovanými tektonice.

Autor Pierre von Meiss
Překladatel Michaela Brožová, Zuzana Krýzlová, Alena Všetečková
Nakladatel Archa
Jazyk CZ
Počet stran 400
Rok vydání 2018