Název ISBN Sklad
Románská symbolika: Duch 12. století 9788087580776 1
Autor Překladatel Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání
Marie-Madeleine Davy Josef Bradáč Malvern CZ 328 2014
Šířka Výška Váha
13,50 cm 19 cm 0.45kg
Malvern
348 Kč s DPH
Skladem
ks

Slavná francouzská medievistka Marie-Madeleine Davy (1903-1998) ve své knize Románská symbolika zkoumá úlohu symbolů v románském umění a role symboliky v životě člověka 12. století.

V širokém rozpětí od mystických textů, přes architekturu až po grálovou literaturu autorka přibližuje duchovní zkušenost tehdejšího člověka, která je symboly živena. Symboly vyučují jazyku, který je jazykem lásky a poznání a jsou tedy v této době alfou a omegou duchovní zkušenosti, ba dokonce tvoří celou abecedu tohoto tajemného jazyka, přirovnávaného k jazyku andělů.
"Symbolika není pouhým jazykem, stává se řečí proměňující zemi stínů v zemi světla, tj. v proměněnou zemi. Symbol představuje práh. Prahů pak je několik, až se dojde k poslednímu prahu, jenž ústí v Poznání. Poznání ve své plnosti už pak nevyžaduje přítomnost znamení. Transfigurace je výše než znamení. Románský člověk se však považuje za poutníka, on symboly potřebuje. Ony představují úseky jeho cesty. Když zapomene na smysl své vize, je zde románský kostel, který mu připomíná tajemství těchto setkání. Vesmír se stává zrcadlem, v němž může číst proporce a míry uvnitř neporušitelného řádu."

Autor Marie-Madeleine Davy
Překladatel Josef Bradáč
Nakladatel Malvern
Jazyk CZ
Počet stran 328
Rok vydání 2014
Šířka 13,50 cm
Výška 19 cm