Název ISBN Sklad
Tono Stano: Brusel 9788090860407 1
Autor Překladatel Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání Grafická úprava
Tereza Matějčková, Tono Stano Phil Jones Trafo Gallery CZ, EN 55 2022 Robert V. Novák
Šířka Výška Váha
19,90 cm 26,70 cm 0.42kg
350 Kč s DPH
Skladem
ks

Samostatná výstava a stejnojmenná publikace s názvem Brusel umělce Tono Stana prezentuje jeho aktuální projekt, ve kterém se věnuje kromě fotografie i technice malby, nicméně v neobvykle nepřímé rovině. Namaloval totiž prostřednictvím své modelky cyklus abstraktních kaligrafických obrazů a výsledky jejich akce, včetně foto a videodokumentace celého projektu můžete nyní vidět na vlastní oči.

Název výstavy Brusel je odvozen od původu jednoho z hlavních prvků autorova projektu – bruslí. Zrovna v Bruselu totiž výprava krále Jiřího z Poděbrad v 15. století poprvé viděla měšťany klouzající se na zamrzlých rybnících a kanálech na botách opatřených noži. Právě brusle sehrály důležitou roli i při malířské performance. Cyklus barevných portrétních fotografií otevírá výstavu, kde je ústřední postavou žena. Žena jako model a zároveň prostředník či médium, které umožnilo neobvyklý způsobem vznik série velkoformátových abstraktních maleb. Fotografie a videozáznam zachycují příběh, jenž se odehrál v jednom filmovém studiu roku 2016.

Slovy Terezy Matějčkové z doprovodného textu k výstavní publikaci: …Co hoří na duchu, nevyhoří. Řekněme, že vnitřním žárem je jednota myšlení, promluvy a jednání. Ne každý umí hořet a asi nikomu to nejde hned. Jde o to nepřestávat ladit… Tvoření znamená překračovat, zbavovat tíže, být svobodný… Krása se neobejde bez nás, ale nevystupuje skrze nás, ale díky nám – tehdy, když objevíme tresť toho, co vidíme…

K výstavě vznikla publikace v grafickém provedení Roberta V. Nováka, shrnující jednotlivé fáze projektu ve fotografickém příběhu, doplněná třemi esejemi filozofky Terezy Matějčkové.

Autor Tereza Matějčková, Tono Stano
Překladatel Phil Jones
Nakladatel Trafo Gallery
Jazyk CZ, EN
Počet stran 55
Rok vydání 2022
Šířka 19,90 cm
Výška 26,70 cm
Grafická úprava Robert V. Novák