Název ISBN Sklad
V zákopech mysli 9788072862337 1
Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání Grafická úprava
Nakladatelství Historický ústav CZ 191 2014 Marek Jodas
Šířka Výška Váha
24,50 cm 26,70 cm 1.2kg
590 Kč s DPH
Skladem
ks

Tématem publikace je netradiční uchopení určitých mentálních principů, které vyvolala první světová válka.

Publikace se ve třech kapitolách napsaných klasickými historiky a historikem umění zabývá válkou v rámci jejího připomínaného výročí poněkud méně obvykle. Nehodnotí známá fakta a nesupluje výčet událostí, ale na třech tématech, kterými jsou zásobování, náboženství a výtvarné umění, obnažuje trhliny odvěkého ukotvení člověka v jeho navyklých rituálech.
Většinu mužů mezi osmnáctým a padesátým rokem čekal odvod na bojiště. Na uvolněná místa nastoupily ženy. Osvobozeny z dosavadní nadvlády mužů byly nuceny bojovat o přežití své a svých rodin na domácí frontě nedostatku a hladu. Blízkost smrti zpochybnila víru v nevyhnutelné směřování k pokroku.
Válečné mystérium fascinovalo mnohé umělce a to ještě dřív, než zazněly údery prvních houfnic. V jejich mysli byl konec starého světa zřetelně a varovně definován leckdy s překvapivým časovým náskokem.
Autentická svědectví, dosud nepublikované dokumenty a vizuálně výtvarný koncept dosvědčují, že bez touhy po poznání očistného principu utrpení by na prahu Velké války nemohlo skončit 19. století.

Nakladatel Nakladatelství Historický ústav
Jazyk CZ
Počet stran 191
Rok vydání 2014
Šířka 24,50 cm
Výška 26,70 cm
Grafická úprava Marek Jodas