Název ISBN Sklad
Vladimír Boudník: Zrcadlo vnitřního života 978809057544 64
Autor Překladatel Nakladatel Jazyk Počet stran Rok vydání
Eva Čapková Ian Willoughby, Eva Čapková K-A-V-K-A CZ, EN resumé, DE resumé 364 2024
Šířka Výška Váha
24 cm 27 cm 2.5kg
K-A-V-K-A
1 690 Kč s DPH
Skladem
ks

Objevte tvůrčí sílu, která stojí za průkopnickými díly Vladimíra Boudníka. Nová monografie vychází v roce 100. výročí narození tohoto výjimečného českého umělce, zakladatele uměleckého směru, zvaného explosionalismus

Kniha Vladimír Boudník. Zrcadlo vnitřního života , autorky historičky umění Evy Čapkové, představuje tvorbu jednoho z našich nejpozoruhodnějších výtvarníků dvacátého století. 

Boudník představil na sklonku padesátých let a na začátku let šedesátých své vlastní originální grafické techniky. Nazval je aktivní, symetrickou a magnetickou grafikou, a ovlivnil jimi celou následující generaci umělců, jenž na Boudníkův odkaz svým způsobem navázali, nebo se vůči němu vymezili. Přes jeho inovativní postupy, které neměly obdoby u nás ani ve světě, se Boudník stal obětí své doby, která jeho snahy nechápala, ba je zesměšňovala. I proto o něm doposud kolují nejrůznější legendy a mylné domněnky, které chystaná publikace uvádí na pravou míru. 

Ačkoli patří Vladimír Boudník k našim nejuznávanějším umělcům, prakticky neexistuje literatura, která by se komplexně zabývala jeho dílem. Na rozdíl od životopisné literatury a soupisu díla, která pocházejí například od Boudníkova bývalého spolupracovníka z ČKD Ladislava Merhauta, se historička umění Eva Čapková zaměřuje na Boudníkovu cestu, která jej dovedla k vynálezu nových grafických postupů. Autorka se také podrobně věnuje jeho mírovým provoláním a Manifestům explosionalismu, které jsou jedněmi z prvních samizdatů na našem území po roce 1948.

Součástí publikace je bohatá obrazová příloha, která kromě celé řady reprodukcí Boudníkových děl z významných institucí představuje i tisky z neznámých soukromých sbírek, které dosud nebyly publikovány. Jako taková představuje kniha Boudníkovo dílo v zatím nejucelenější podobě, zprostředkovává poznání Boudníka jako umělce světové úrovně, a poukazuje na jeho místo nejen v českých dějinách umění.

Podívejte se na video o knize, kde v úvodu mluví sám Vladimír Boudník.

Autor Eva Čapková
Překladatel Ian Willoughby, Eva Čapková
Nakladatel K-A-V-K-A
Jazyk CZ, EN resumé, DE resumé
Počet stran 364
Rok vydání 2024
Šířka 24 cm
Výška 27 cm
Fotoreportáž_Vladimír Boudník. Zrcadlo vnitřního života 10/4

Fotoreportáž_Vladimír Boudník. Zrcadlo vnitřního života 10/4

Děkujeme všem za skvělý večer s knihou Zrcadlo vnitřního života o díle Vladimíra Boudníka. Kniha i její křest se mimořádně vydařily a velký dík za to patří autorce Evě Čapkové, spolupracovníkům, i celému nakladatelskému týmu. Podívejte se na fotky!