Luboš Plný (1961) je český výtvarník - sochař, malíř, performer

Zastoupení ve sbírkách: Jeho díla lze najít ve sbírkách soukromých sběratelů art  brut u nás i v zahraničí, je ve sbírce Centre Pompidou v Paříži

Výběr výstav: Vystavuje od roku 1988 (Česk Lípa), 2002 (galerie Millennium, Praha), především v zahraničí - New York, Berlín, Istanbul. Roku 2017 byl jako jediný český umělec vybrán do expozice Viva Arte Viva!  57. Bienale  v Benátkách. Velká výstava se konala v pražském Doxu v roce 2018.

Luboš Plný je na poli umění autodidaktem. Vyučil se elektrikářem v Nymburce, kreslil však od dětství. Zajímaly ho pitvy a kvůli snaze pochopit vlastní obtíže (od svých 27 let je v invalidním důchodu) se věnoval i studiu na lékařské fakultě.  V roce 2000 byl po šestiletém působení jako model v místních ateliérech z rukou rektora AVU poctěn titulem akademický model.


Ústředním námětem tvorby Luboše Plného je lidské tělo, jeho fungování, limity a smrtelnost. Svůj život, fyzický stav a duševní i fyzické utrpení důsledně zaznamenává a používá v pefrormancích a časosběrných dokumentech. Většinu jeho děl můžeme označit za „anatomické autoportréty“ na pomezí kresby a malby, konceptuálního umění a vědeckého projektu. Při tvorbě používá nejen tuše a akryly, ale i organické materiály a různé předměty z experimentů prováděných na vlastním těle.

Kavka v současné době nabízí rozsáhlý soubor umělcových monotypů různých velikostí a fotografie z cyklu Prošívání.

 


Výstava Luboše Plného: fotoreportáž

Výstava Luboše Plného: fotoreportáž

V sobotu 18. září jsme v našem knihkupectví a galerii zahájili výstavu Luboše Plného, předního českého představitele uměleckého směru art brut. Cyklus fotografií Re-construkce i nejnovější letošní díla s názvem Letní sezóna / Saison d'été byly k vystaveny několik týdnů, ale pokud jste se nestihli zastavit, můžete se alespoň ponořit do atmosféry na vernisáži, kterou zachytil fotograf Matyáš Hiřman.