Eva Švankmajerová (1940–2005) byla česká malířka, grafička, básnířka a prozaička. Studovala Divadelní fakultu loutkářství na AMU. V letech 1964 až 1968 byla členkou skupiny Máj, od roku 1970 členkou Surrealistické skupiny. Je známa svými surrealistickými obrazy, knihami a filmy u nás i v zahraničí. Na filmové tvorbě spolupracovala se svým mužem Janem Švankmajerem, ale i dalšími režiséry (mezi jinými s Evaldem Schormem, Jaromilem Jirešem nebo Jurajem Herzem). Ilustrovala knihy Šalamounův hadr (2002) a Vlci (2010) Františka Dryje. Za práci na filmech Lekce Faust a Otesánek obdržela ocenění Český lev v kategorii výtvarný počin, za film Otesánek také cenu za nejlepší filmový plakát. 

Zastoupení ve sbírkách: Její díla vlastní Muzeum umění v Olomouci a Národní galerie v Praze

Výběr výstav: Vystavovala od 60.let v Praze (Mánes, Galerie Václava Špály, Nová síň), Olomouci, Hamburku, Berlíně.. V roce 2006 proběhla její retropektivní výstava v Galerii Václava Špály v Praze.


18.1. – Uvedení monografie Evy Švankmajerové

18.1. – Uvedení monografie Evy Švankmajerové

Přivítejte s námi první ucelenou monografii výjimečné české umělkyně, s názvem Jsem malířka. Uvedení nové knihy proběhne od 18:00 v knihkupectví Kavka za účasti autorů, editorů knihy a Jana Švankmajera. Se všemi přítomnými bude možnost promluvit o díle osobnosti českého surrealismu.