Výstava Aničky Duchaňové "Vše o Pičusovi"

19. 9. 2020

Ve čtvrtek 19. září jsme v rámci Betlémské kulturní noci zahájili výstavu Aničky Duchaňové, herečky, a také nadané kreslířky a písničkářky, která během jednoho svého brněnského angažmá vytvořila postavu tzv. Pičuse, o kterém napsala divadelní hru, komiks a věnovala mu i kalendář. Nejnovějším pojetím této postavy jsou pak vyšívané obrazy malého čtvercového formátu, které Anička Duchaňová vytvářela během jarní karantény. Vzniklo tak několik desítek obrazů, které vytvářejí průhledy do surreálného světa Pičuse a jeho dobrodružství. Můžete se setkat s Pičusem v Mexiku, v socialismu, Pičusem melancholickým, s Obrazem Pičuse Doriana, i Pičusem jako lidovým motivem. Při příležitosti výstavy byl pokřtěn i první díl katalogu, který sám funguje jako závěsný obraz na zeď. Během derniéry v prvním říjnovém týdnu bude pokřtěn druhý díl.

Komentovaná prohlídka s fotografem Pavlem Baňkou

14.1. 2020

U přílžitosti výstavy fotografií Pavla Baňky v knihkupectví K-A-V-K-A proběhla komentovaná problídka. Návštěvníci tak měli jedinečnou příležitost setkat se s autorem, shlédnout výstavu a zeptat se na palčivé fotografické otázky. K prodeji bylo i několik kusů limitované edice knihy Reflexe s podpisem autora.

Beseda o Japonsku a uvedení knihy Sláma i hedvábí

12.12. 2019

V knihkupectví K-A-V-K-A  proběhla autogramiáda a představení knihy Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety, kterou K-A-V-K-A vydala na podzim tohoto roku. U této příležitosti se konala beseda s překladatelkou knihy, paní Vlastou Winkelhöferovou. Čestným hostem byla další významná japanoložka, paní Alice Kraemerová. Obě dámy jsou držitelkami Řádu vycházejícího slunce a řady dalších ocenění za přínos české japanologii. Dlouhodobě pobývaly v Japonsku a byly svědky kulturní proměny této země.

Křest knihy Pohádky do dlaní vepsané

29.11. 2019

Knihkupectví K-A-V-K-A a Lena Banszel Freyová pokřtili novou knihy Pohádky do dlaní vepsané.

V knihkupectví K–A–V–K–A pokřtili knihu vzácní hosté z Divadla na Jezerce: režisér Matěj Balcar a herečka Kristýna Hrušínská s malým synem Vojtěchem. Pohádky do dlaní vepsané je první kniha z naší nové edice dětských knih Prach a broky, napsala ji Lena Banszel Freyová a ilustrovala Miroslava Jakešová. Pokud vás knížky pro děti baví stejně jako nás, sledujte náše aktuální ediční záměry pro rok 2019 a 2020.

Výstava Iren Stehli: Pražské ulice a výlohy 1978 - 1994

13.11. 2019

V knihkupectví K–A–V–K–A mělo tu čest představit fotografie Iren Stehli, česko-švýcarské dokumentární fotografky. Jak název Pražské ulice a výlohy 1978–1994 napovídá, výstava se věnovala obrazům, zachycujícím ulice a výlohy z doby, kdy se socialistické prostředí posledních dvou desetiletí postupně měnilo na kapitalismus devadesátých let. Výlohy, fasády, telefonní budky a další městská zátiší jsou fotografována frontálně, plošně, a i přes svůj jednoduchý námět mají velkou sílu. Prvotní ošklivost a hrubost v sobě skrývají antiestetickou přitažlivost.

Historička umění Anna Fárová o práci Iren Stehli  napsala: „Ke způsobu tvorby, který používá, není zapotřebí nějaký komplikovaný filosofický postoj či vyznávání zvláštního estetického stylu, nýbrž individualita a originalita v myšlení a vidění. Její fotografie hovoří o české skutečnosti, nejsou ovlivňovány žádnými současnými uměleckými proudy. V tom se Stehli stýká s hrabalovským a formanovským vnímáním i zachycením české reality. Vybírá své objekty podle svého vlastního vztahu k nim. Její projev je věcí vztahů.“ 

Iren Stehli se narodila v roce 1953 v Curychu, v letech 1974–79 vystudovala FAMU v Praze. V době svých pražských studií vytvořila řadu fotografických cyklů, které dokumentovaly reálný život v období normalizace. V letech 1993–2001 byla ředitelkou švýcarské kulturní nadace Pro Helvetia Praha. Od roku 2001 působí jako fotografka jak v Curychu tak v Praze. Během své kariéry uspořádala Iren Stehli řadu skupinových a samostatných výstav. Z posledních let uveďme alespoň dvě nejdůležitější:

  • Iren Stehli – "So nah, so fern" - Fotostiftung Schweiz, Winterthur, 8. března - 25. května 2014
  • Iren Stehli - Libuna a jiné eseje, Galerie hlavního města Prahy, 13. října 2015 - 24. ledna 2016

Vernisáž výstavy v knihkupectví K-A-V-K-A uvedla Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy.

František Skála a BKS: křest věčného kalendáře Herectví

28.11. 2018

František Skála a jeho tajná organizace B. K. S. pokřtila svůj věčný kalendář. Věčný kalendáře HERECTVÍ, který vyrobila tajná organizace B. K. S., která operuje od roku 1974. Jejími členy jsou Dr. Il Škába Sklabinský (František Skála), Prof. Eckel Eeckelhaft (Pavel Lev), Pablo Augeblau (Pavel Prášil) a Jirek Zlobin-Lévi Ostrowid (Jiří Levý).

Součástí křtu byl koncert Jazz fantasy ale i výstava fotografií v autorské adjustaci, která byla obohacena o nové dokumenty z UPSYCHU JSD. Fotografem je Václav Jirásek, vítěz Výroční ceny Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku 2018.

Kalendář Herectví je univerzální kalendář na libovolný rok, na jakkoli dlouhou dobu, se jmény, o kterých jste nikdy neslyšeli, a s fotografiemi z nejrůznějších divadleních představení, které jste nikdy neviděli. 

Programem skupiny B. K. S. je „věčné přitakávání životu i smrti“. V roce 1991 krátce vystoupila z ilegality svou první a poslední výstavou v tehdejší galerii Pi-Pi-Art s názvem 17 let tajné organizace B.K.S. (dokumenty, uniformy, zbraně, artefakty). Poté se opět zanořila a její další dílčí prezentace jsou usměrňovány Podkomisí pro útlum publicity B.K.S., ustavené po r. 1991. Tato jest shovívavější k některým druhům aktivit, jež organizace rozvíjí, jako jsou např. ikebana, poezie, herectví, známky a ceniny z období útisku.

článek: František Skála a jeho tajná organizace B. K. S. opět pokřtí svůj věčný kalendá

David Cajthaml - slavnostní představení knihy Ahoj milá

23.10. 2018

David Cajthaml denně píše milostné dopisy, které byly spolu s knihkupectvím KAVKA BOOK vydány knižně ve sbírce Ahoj milá: milostné dopisy s chybami a pomlkami pro polibky. Knihu autor společně s Arnoštem Goldflamem slavnostně představil veřejnosti v knihkupectví K–A–V–K–A.

Součástí večera byla i vernisáž výstavy Cajthamlových děl z 80. let, které autor nikdy nevystavoval: „Práce z období okolo roku 1985. V tom roce jsem dokončil studium na VŠUP. Byl jsem rád, že jsem konečně mimo školu. Tu jsem stejně studoval jen proto, abych po ukončení nemusel chodit do práce, abych mohl mít oficiálně takzvané svobodné povolání a nehonila mě policie kvůli tomu, že jsem nezaměstnaný. Tenkrát museli být všichni občani ČSSR zaměstnaní, jinak je policie zavřela do vězení. Dlouho jsem bral to období jako uzavřenou kapitolu a práce z těch let jsem nikde nevystavoval, ani o nich nemluvil, nevzpomínal na ně. Nějakou náhodou je objevila Karolína Truhlářová, majitelka knihkupectví K–A–V–K–A, a rozhodla se je vystavit. Vlastně i já sám se na ně najednou rád dívám - po dvaceti letech, kdy jsem je neviděl.“

 

Miloslav Moucha 
30. 6. - 24. 7. 2018
Galerie U Betlémské kaple společně s knihkupectvím K-A-V-K-A vystavila dílo českého malíře žijícího ve Francii, Miloslava Mouchy. K vidění byly výjimečné výtvarné cykly Bereshit a Šalamounova Píseň písní. Výstava, která netradičním způsobem proběhla současně ve dvou spřízněných galeriích, byla zahájena ve středu 30. května trvala do 24. června 2018. Galerie U Betlémské kaple vystavila Mouchovy malby a grafiky, knihkupectví K-A-V-K-A se pak zaměřilo převážně na pastely a drobné formáty grafik.

Jan Autengruber a Hana Autengruberová-Jedličková
Studie-krajiny-figury
26. 4. - 17. 5. 2018
Pražské knihkupectví K-A-V-K-A a Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově představilo ve čtvrtek 26. 4. 2018 komorní, ale zcela unikátní výstavu pozdního díla JANA AUTENGRUBERA a jeho ženy HANY AUTENGRUBEROVÉ–JEDLIČKOVÉ. Součástí zahájení výstavy nazvané STUDIE – KRAJINY – FIGURY bylo i představení nového knižního průvodce expozicí díla Jana Autengrubera v pacovské galerii, jehož autorem je předního český historik umění Vojtěch Lahoda.

Křest knihy SOCHA 2 AVU
15. 3. 2018
Ve čtvrtek 15. 3. proběhl v knihkupectví K-A-V-K-A křest knihy SOCHA 2 AVU 1990–2016 / DEMARTINI – ZEITHAMML. Sochařka Monika Immrová a historička umění Iva Mladičová v publikaci zmapovaly porevoluční vývoj sochařských ateliérů Huga Demartiniho a Jindřicha Zeithammla na Akademii výtvarných umění v Praze. Práce jejich absolventů, kteří jsou na české umělecké zřídka k vidění, jsou takto seskupeny vůbec poprvé. Všechna díla vynikají svojí různorodostí a především mimořádným řemeslným zpracováním a uměleckou kvalitou.

Výstava litografické dílny Petra Korbeláře
30. 11. - 17. 12. 2017
Komorní výstava v knihkupectví K-A-V-K-A poodhalila svět kamenotisku. Představila výběr umělců a grafiků, kteří tvoří v litografické dílně Petra Korbeláře. V dílně, a tak i na výstavě, se potkávají autoři velice rozdílných, pestrých názorů a projevů. Na výstavě bylo možné vidět tisky Karla Beneše, Daniely Benešové, Tomáše Císařovského, Michala Gabriela, Miloslava Chlupáče, Oldřicha Jelena, Oldřicha Kulhánka, Františka Matouška, Jana Merty, Petra Nikla, Miroslava Pošvice, Mariny Richterové, Rostislava Říhy, Michala Singera, Tomáše Smetany, Antonína Střížka, Vladimíra Suchánka, Jiřího Suchého, Čestmíra Sušky, Jana Švankmajera a Evy Švankmajerové.

Luboš Plný a David Cajthaml
Dušičková slavnost 
2. 11. 2017
Knihkupectví K-A-V-K-A oslavilo dušičky v podobě výstavy monotypů Luboše Plného a vydání bibliofilie Davida Cajthamla, který vytvořil ilustrace k básni Svatební košile od Karla Jaromíra Erbena.
Luboš Plný vystavil svá raná díla, ke kterým má prostý příběh - tvořil je na začátku 90. let, kdy byly poměry v České republice stále uvolněné. Chodil na starý židovský hřbitov, který byl tehdy ještě jednoduše přístupný, snímat otisky náhrobků. Z těch vytvářel jedinečné monotypy, které máte možnost poprvé vidět na této výstavě.
David Cajthaml vytvořil šest suchých jehel, které ilustrují báseň Svatební košile od Karla Jaromíra Erbena. Báseň s ilustracemi vydal společně s knihkupectvík K-A-V-K-A jako bibliofilii v nákladu čtyřiceti kusů. Prvních patnáct z těchto bibliofilií je kolorovaných, výtisk číslo 1–5 jsou autorské tisky.

Alena Kučerová
Strojopisy a drobné práce 60. let
11. 10. - 30. 10. 2017
Knihkupectví K-A-V-K-A a Galerie Pecka uspořádaly na výstavu Aleny Kučerové. K vidění byla díla z krátkého období letteismu, drobné práce a grafika 60. let. Úvodní slovo pronesl PhDr. Jaromír Pecina a Jaroslav Pecka.

Kolaudace knihy Brasília – město – sen
26. 9. 2017
Setkání s autory nové knihy o hlavním brazilském městě. Představila se i kniha Pavla Šembery BRAZÍLIE – Návod k použití.

Alžběta Skálová
Modré hoře plamene
20. 6. - 21. 7. 2017
Knihkupectví K-A-V-K-A představilo od 20. června do 21. července tvorbu Alžběty Skálové na výstavě Modré hoře plamene. Skálová je známá především jako ilustrátorka, vytváří ale také koláže, filmy, grafiky a zejména akvarely a obrazy. Na výstavu v knihkupectví K-A-V-K-A připravila unikátní sérii obrazů, monotypů a šperků, která doposud nebyla vystavována.

Kateřina Černá
Různé rukopisy, velmi vzácné originály
4. - 28. 5. 2017
Akademická malířka Kateřina Černá (*1937) představila své malby, koláže, grafiky a autorské rukopisy. Celodenní vernisáž proběhla u příležitosti vydání Sebraných spisů paní Černé nakladatelstvím Bylo nebylo.


Fotoreportáž z Japonského večera

Fotoreportáž z Japonského večera

Představení tří nových titulů z našeho nakladatelství, z nichž se každý jedinečným způsobem zaobírá kulturou, uměním a literárním dědictvím Japonska, proběhlo v podvečer 8. prosince za hojné účasti nejen návštěvníků, ale především autorů a koedičních partnerů. Prohlédněte si fotografie z včera.


David Cajthaml v Kavce: prodejní výstava

David Cajthaml v Kavce: prodejní výstava

David Cajthaml – autor něžných, komických, hororových i ironických kreseb, grafik a bibliofilií. V sobotu 3. prosince máte jedinečnou šanci se s ním u nás v Kavce setkat, pohovořit a vybrat si mezi jeho menšími díly zajímavé vánoční dárky. Autor bude prodávat zejména menší práce, kresby, grafiky a menší obrazy, a ceny se budou pohybovat od 650 Kč. Událost k akci můžete sledovat i na facebooku: https://www.facebook.com/events/5151221821644506

Fotoreportáž z uvedení knihy básní Jiřího Šalamouna

Fotoreportáž z uvedení knihy básní Jiřího Šalamouna

Slavnostní uvedení knihy Jiřího Šalamouna "Básně všechny a jedno leporelo 1978–2021" ve čtvrtek 20. října proběhlo ve veselém duchu, hojné účasti a zejména pak při čtení z Šalamounových básní, kterého se ujali Arnošt Goldflam, Igor Bareš a Jan Kanyza. O slovo se s nimi tu a tam přela ještě Anička Duchaňová, která přispěla interpretací několika textů slovem i hudbou.

Křest doprovodila také malá výstava Šalamounových grafik a dalších prací, která v knihkupectví KAVKA BOOK potrvá do 10. listopadu.

Fotografie z večera zachytila Helena Kristová.


A helemese! Čtení básní Jiřího Šalamouna

A helemese! Čtení básní Jiřího Šalamouna

Nakladatelství K-A-V-K-A si Vás tímto výkřikem dovoluje pozvat na slavnostní uvedení knihy Jiří Šalamoun: Básně všechny a jedno leporelo 1978–2021, během něhož Mistrovy verše zazní v podání Igora Bareše, Arnošta Goldflama a Jana Kanyzy.

A kdyže? A kdeže?
Ve čtvrtek 20. října 2022 od 18.00 hodin v prostorách knihkupectví KAVKA (Krocínova 5, 110 00 Praha 1).

Těšíme se na Vás!

A přijďte včas! Jinak nic neuvidíte, ani neuslyšíte!


UVEDENÍ KNIHY Jiřina Žertová – Nejen sklo

UVEDENÍ KNIHY Jiřina Žertová – Nejen sklo

Představení autorské monografie významné české sklářky Jiřiny Žertové proběhne v úterý 20. září od 18:00 v knihkupectví K-A-V-K-A za přítomnosti umělkyně. Výstava autorčiných objektů, návrhů a skic bude v prostorách knihkupectví k vidění do 5. října.
Srdečně Vás zveme!


Jindra Viková a Pavel Baňka: Dialog s časem. Fotoreportáž z vernisáže

Jindra Viková a Pavel Baňka: Dialog s časem. Fotoreportáž z vernisáže

V úterý 26. října 2021 proběhla v Galerii u Betlémské kaple a v knihkupectví Kavka vernisáž výstavy Dialog s časem. Umělkyně Jindra Viková a fotograf Pavel Baňka na ní představili svá díla a zároveň knihu "Dialog s časem". Ta je rozhovorem lékaře, básníka a esejisty Michala Maršálka s uměleckým manželským párem a zároveň výstavním katalogem. Prohlédněte si fotky z vernisáže, jak ji zachytil fotograf Matyáš Hiřman.


Výstava Luboše Plného: fotoreportáž

Výstava Luboše Plného: fotoreportáž

V sobotu 18. září jsme v našem knihkupectví a galerii zahájili výstavu Luboše Plného, předního českého představitele uměleckého směru art brut. Cyklus fotografií Re-construkce i nejnovější letošní díla s názvem Letní sezóna / Saison d'été byly k vystaveny několik týdnů, ale pokud jste se nestihli zastavit, můžete se alespoň ponořit do atmosféry na vernisáži, kterou zachytil fotograf Matyáš Hiřman.


Dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy Vše o Pičusovi

Dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy Vše o Pičusovi

Zveme vás na dernisáž! Plánované zakončení výstavy Vše o Pičusovi nemohlo proběhnout v plánované podobě, a proto jsme jej přesunuli do éteru, abyste se mohli účastnit úplně všichni. Přidejte se k Aničce Duchaňové, herečce a autorce obrazů, na komentovanou prohlídku, a odhalte tajemství postavy tzv. Pičuse.


Výstava Aničky Duchaňové "Vše o Pičusovi"

Výstava Aničky Duchaňové "Vše o Pičusovi"

Ve čtvrtek 19. září jsme v rámci Betlémské kulturní noci zahájili výstavu Aničky Duchaňové, herečky, a také nadané kreslířky a písničkářky, která během jednoho svého brněnského angažmá vytvořila postavu tzv. Pičuse, o kterém napsala divadelní hru, komiks a věnovala mu i kalendář. Nejnovějším pojetím této postavy jsou pak vyšívané obrazy malého čtvercového formátu, které Anička Duchaňová vytvářela během jarní karantény. Vzniklo tak několik desítek obrazů, které vytvářejí průhledy do surreálného světa Pičuse a jeho dobrodružství. Můžete se setkat s Pičusem v Mexiku, v socialismu, Pičusem melancholickým, s Obrazem Pičuse Doriana, i Pičusem jako lidovým motivem. Při příležitosti výstavy byl pokřtěn i první díl katalogu, který sám funguje jako závěsný obraz na zeď.


Nové dětské knihy v předprodeji za výhodné ceny

Nové dětské knihy v předprodeji za výhodné ceny

Nejkrásnější finské knihy pro děti poprvé vycházejí v českém překladu již v říjnu 2020. Těšte se na Milion bilion vánočních skřítků i na příběh o polární záři v knize Jak liška vymalovala oblohu. Nakupte je v předprodeji za zvýhodněné ceny.


Zahájení výstavy Aničky Duchaňové "Vše o pičusovi" aneb Dada večer v Kavce

Zahájení výstavy Aničky Duchaňové "Vše o pičusovi" aneb Dada večer v Kavce

Zveme Vás na sobotní vernisáž výstavy "Vše o Pičusovi" Aničky Duchaňové alias Aničky a letadýlko, která na večer láká těmito slovy:

"Pod vlivem coronaviru, alkoholu a jiných omamných drog vyšila a nalepila Anička Duchaňová. Zbrusu nový katalog "Pičusův ozdobný obraz na zeď" a výstavu pokřtí Pohádková postava. Divadelní a hudební program pro vlhké oči a suché bílé víno obstará písničkářka Pinky Jane a
 další hosté z mělkých vod showbyznysu..."

Akce proběhne 19. září a je součástí Betlémské kulturní noci, kdy se okolí Betlémského náměstí promění v jednodenní multižánrový festival. Tuto dlouhou noc můžete začít u nás na vernisáži od 17:30.